Banner 1

Çocuklarımızın daha güzel gülümsemesi için...

PEDODONTİ Nedir?

Pedodonti, 0-12 yaş gurubu çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenen ve koruyucu uygulamalarını yapan, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini amaçlayan bir dişhekimliği dalıdır. Bebeklerin ilk dişlerinin çıkmasıyla birlikte sağlıklı diş ve çene gelişimlerinin kontrolü, süt ve daimi dişlenme dönemindeki ağız hijyen uygulamaları hakkında bilgi alınması için pedodontiste başvurmaları önerilmektedir.

pedo

 

 

Süt Dişlerinin Önemi

Süt dişleri toplam 20 tanedir. Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri, kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır.

Çocuk dişhekimliğinin birinci amacı, dişsel sorunların oluşmasını engelleyecek önlemleri almak ve çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmektir. Bu amaçla uygulanan işlemlere Koruyucu Dişhekimliği Uygulamaları denir. Bunlar arasında yüzeyel flor ve fissur örtücü işlemleri yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

FİSSÜR ÖRTÜCÜ(KORUYUCU DOLGU)

Daimi dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki derin ve çürümeye  meyilli fissürleri (olukları) kapatıp, bakterilerin buraya ulaşmasına  izin vermeyen ve böylece çürüğü önleyen akışkan bir dolgu  maddesidir. Fissür örtücü uygulamaları 6 ayda bir kontrol  edilmelidir.

FLOR UYGULAMASI 

Flor, dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir elementtir.  Dişler ilk sürdükleri zaman diş minesi tam olarak olgunlaşmadığından yeni sürmüş dişler  genellikle çürüğe karşı daha dirençsiz ve çürük oluşumuna yatkındırlar. Flor, diş minesini  kuvvetlendirerek dişi asit ataklarına karşı korur ve dolayısıyla diş çürüklerinin  oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Profesyonel yüzeyel flor uygulaması sadece dişhekimleri tarafından uygulanabilen koruyucu bir yöntemdir. Yüzeyel flor, 6 ayda bir dişhekimi tarafından uygulanmalıdır.

BİBERON ÇÜRÜĞÜ

Diş çürüğü, diş üzerindeki bakterilerin besinleri fermente etmesi sonucu üretilen asitlerle, diş sert dokularının yıkımı ile başlayan bir hastalıktır. Özellikle erken çocukluk döneminde, uyku sırasında biberon içine ballı, şekerli ya da bisküvili süt gibi gıdaların konulup çocuğa verilmesi, emziğin şekerli gıdalara batırılması sonucu küçük yaştaki  çocuklarda görülen yaygın çürüklere biberon çürüğü adı verilir.

DİŞ TRAVMALARI

Çocukluk çağında çok sık karşılaşılan önemli sorunlardan biri de travmatik yaralanmalardır. Hastanın yaşı, yaralanmanın derecesi, bölgesi, ilgilendirdiği dokular ve hastanın genel durumu dikkate alınarak tedavi yapılır.

YER TUTUCULAR

Erken süt dişi kayıplarında, alttan gelecek olan daimi dişin yerini korumak amacıyla yer tutucu olarak adlandırılan apareyler kullanılır. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmelerini ve bu yolla daimi dişin ya gömük kalmasını ya da farklı yerden çıkmasını, dolayısıyla ileride ortodontik bozukluk oluşmasını önlemeye yarayan apareylerdir.

 

İletİşİm

  • F.S.M. Bulvarı Bahar St.D Blok K:3 D:6 Nilüfer/Bursa
  • +0224 225 01 01 / +0532 261 01 07

Randevu Al

BİZİ TAKİP EDİN

Dt İhsan Şengül

Okul                 : Dicle Üniversitesi

Diploma No  : Dicle-4/98

TDB Sicil No : 3710