Banner 1

BRUKSİZİM NEDİR ?

Genellikle uyku sırasında dişleri bilinç dışı bir şekilde sıkarak yapılan bir eylemdir. Bu normal olmayan bir durumdur ve oldukça rahatsız edici bir ses ortaya çıkar. Genellikle bu alışkanlık kişi tarafından pek farkedilmez. Her 5 kişinin en az birinde görülen bu alışkanlık farkında olmadan kişilerin günlük hayatını kötü yönde etkilemektedir. Gün içi yorgunluk, halsizlik, devamlı uyuma isteğinin arkasında kalitesiz gece uykusu bulunmaktadır.

Bruksizmi olan kişilerin yüzde 5 ile 10 arası bir kısmı dişlerine uyguladıkları kuvvet sonucu dolguların ve dişlerin kırılması gibi zararlara yol açabilmekte, bir kısmı da çene eklemi disfonksiyonlarından şikayetçi olmakta ve sabahları sebepsiz başağrısı ve kas ağrıları çekmektedirler. 

dis gicirdatma

 

BRUKSİZMİN BELİRTİLERİ NEDİR ? 

++ Özellikle yüzdeki kaslarda , eklem yerinde (temporamandibular eklem) baş ve boyun bölgesinde oluşan ağrılardır. Diş gıcırdatmanın (bruksizm) başlattığı ağrı kas kaynaklıdır. Bu ağrı, çiğneme kaslarındaki spazmlara bağlı olarak ortaya çıkar.

++ Diş yüzeyi aşınmaları sonucu dişlerde hassasiyetler olabilmekte ve ilerleyen zamanlarda dişin siniri açığa çıkabilmektedir.

++ Dişlerde sallanma ve aralanmalar görülebilir.

 

 

BRUKSİZMİN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR ?

Stresi ortadan kaldırmak esas tedavi olmakla beraber dişlerin de korumaya alınması gerekmektedir. Diş gıcırdatma veya sıkma problemi yaşayan yetişkinler için gece plağı kullanması önerilir. Isırma plağı olarak da adlandırılan koruyucu bir plağın geceleri uyurken takılması ile gerçekleştirilir. Tedavi daha çok akut problemleri çözmeye yönelik olarak uygulanır ve bir dişhekimi ve fizyoterapistin birlikte çalışmasını gerektirebilir.

Çiğneme kaslarına uygulanan botoks tedavisi ile kalıcı olmayan ama, oldukça etkili bir çözüm elde etmek de mümkündür. 

DENTAL BOTOKS

Dental botoks son yıllarda popülerliği artmış bir dental tedavi metodudur. Özellikle diş gıcırtma ve diş sıkma gibi parafonksiyonel rahatsızlığı olan hastalarda güvenle uygulanabilmektedir. Botulinum toksin adı verilen maddenin, çene kaslarına enjekte edilerek kısmi paraliz yapması esasına dayanarak çalışır. Toksin enjekte edildikten bir hafta sonra etkisini göstermeye başlar ve 6 ay devam eder.

Dental botoks; diş hekimliğinde tedavi amacıyla kullanılmasının yanında estetik uygulamalar içinde kullanılmaktadır. Örneğin ‘gummy smile’ olarak tarif edilen, gülündüğünde ön bölgede dişetlerinin fazlaca görülmesiyle karakterize rahatsız edici gülüşün yok edilerek estetik bir görünüm elde edilmesi sağlanır. Özellikle bayan hastalarda bu gülüş daha da dikkat çekmektedir ve botoks uygulamaları önerilir.

İletİşİm

  • F.S.M. Bulvarı Bahar St.D Blok K:3 D:6 Nilüfer/Bursa
  • +0224 225 01 01 / +0532 261 01 07

Randevu Al

BİZİ TAKİP EDİN

Dt İhsan Şengül

Okul                 : Dicle Üniversitesi

Diploma No  : Dicle-4/98

TDB Sicil No : 3710