Banner 1
 • Gömülü Dişler;


1) Gömük dişlerin çıkarılması ağrılı bir işlem midir?
Yirmi yaş dişlerinin çekimi genellikle cerrahi operasyon şeklinde olmaktadır. Çekimi takiben Doktorunuzun önerisi ile antibiyotik ya da ağrı kesici kullanılabilir. Çekim sonrası uygulanacak soğuk kompres çekim bölgesinde oluşabilecek şişliğin önlenmesinde oldukça etkilidir.


2) Tedavi sonrası nelere dikkat etmek gerekir?
Çekim sonrasındaki ilk gün basınçlı tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama, pipet kullanma veya gargara yapılmamalıdır. Yumuşak besinler tüketilmelidir. Her besin tüketimi ve diş fırçalamanın ardından doktor tarafından önerilen antiseptik gargaralar kullanılmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar ve eğer önerildiyse antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İyileşme sürecini bozacağından dolayı için ilk 48 saat sigara içilmemelidir.

 • Patolojik cerrahi;


1) Çene kistlerinin operasyonu ağrılı bir işlem midir?
Etkili ve yeterli bir anesteziyle ağrısız bir şekilde yapılır. Diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi önerilen antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar ve antiseptik gargaralar kullanılır.

 • Sinüs Lifting;


1) Kimlere sinüs lifting işlemi uygulanmaz?
Sistemik olarak sağlıklı her bireye uygulanabilir. Ancak aşırı sigara içen bireylerde kanlanma az olacağı için beklenilen kemikleşme tam olarak meydana gelmeyebilir. Ayrıca son 6 ayda radyoterapı, kemoterapi ve by pass geçirmiş hastalara konsültasyon yapılarak tedavi girişimine karar verilir. Akut sinüzit durumlarında uygulanmaz.

2) Tedavi sonrası ne kadar süre sonra implant yapılabilir?
Cerrahi sonrası kemik oluşumu için ortalama 5-6 ay beklenmesi uygundur.

 

 • Ağız kokusu tedavi edilebilir mi?

Ağız kokusunun başlıca nedeni diş ve diş etindeki sorunlardır. Eskimiş kaplamalar, çürükler, dişeti hastalıkları ağız kokusuna neden olan sorunlardandır. Tedavisi mümkündür.

 

 • Zirkonyum kaplamanın porselen kaplamalardan farkı nedir?

Zirkonyum, porselenin alt yapısında bulunan metalin yerine kullanılan diş rengindeki maddedir. Metalin oluşturduğu gri yansımayı yapmadığı için kaplanan dişlere daha estetik ve doğal bir görüntü verir. Diş eti ile kaplamanın birleştiği yerde dişeti rengindeki değişime zirkonyum kaplamalarda daha az rastlanmaktadır. Bazı kişilerde metalin içerdiği maddelere karşı oluşabilecek allerjik reaksiyonlar, zirkonyum kaplamalarda görülmemektedir.

 

 • İmlant herkese yapılabilir mi?

İmplant, ağız içi durumu müsait olan herkese rahatlıkla uygulanabilir. İmplantların herhangi bir alerjik reaksiyonu yoktur. Kontrol altında tutulan kalp, şeker gibi sistemik hastalıklarınızın olması implant tedavisini engellemez.

 

 • Beyazlatma ne kadar etkisini korur?

Farklı diş beyazlatma yöntemleriyle beyazlatılan dişler bir kaç yıl beyaz kalır. Fakat bu süre kişiden kişiye değişir. Yeme-içme alışkanlıkları, sigara kullanımı ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkiler.

 

 • Beyazlatma güvenli midir, yoksa dişlere zarar verir mi?

Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatma uygulamalarının dişlerinizin sağlığına herhangi bir zararı yoktur.

 

 • Dişlerde istenmeyen lekeler neden oluşur?

Dişlerdeki istenmeyen lekeler bazı yiyecek ve içeceklerin tüketilmesi, sigara kullanımı ve düzenli diş fırçalamama nedeniyle oluşabilir. Bu lekeler genellikle dişlerin yüzeylerinde oluşur. Az rastlanmakla birlikte, dişlerin oluşumu sırasında kullanılan bazı ilaçların da dişlerin yapısında leke oluşumuna sebep olduğu biliniyor.

 

 • Çocuklar için nasıl bir diş fırçası seçilmelidir?

Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındıracağı için kullanımı uygun değildir. Eskimiş bir süpürgeyle süpürme işlemi nasıl yapılamazsa, eski bir fırçayla da dişler fırçalanamaz. Fırça kılları aşınınır aşınmaz (Ortalama 6 ay) mutlaka değiştirilmelidir.

 

 • Çocuklarda diş fırçalama ne zaman başlamalıdır?

Bebek 6-8 aylıkken, ( yani ilk dişler ağızda göründüğünde ) temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri (en azından çiğneme yüzeylerini) temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur. Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra ( ortalama 2,5- 3 yaşında ) başlanması uygundur. Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Bu yaşlarda önemli olan, çocuğa diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaktır. Çocuklar diş fırçalarken çoğu zaman dişlerin görünen ya da kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Oysa çürüklerin önlenmesi için dişlerin ara yüzleri ve çiğneyici yüzeylerini çok daha iyi temizlemek gerekir. Bu nedenle fırçalamadan sonra Anne-Babanın kontrolü iyi olur.

 

İletİşİm

 • F.S.M. Bulvarı Bahar St.D Blok K:3 D:6 Nilüfer/Bursa
 • +0224 225 01 01 / +0532 261 01 07

Randevu Al

BİZİ TAKİP EDİN

Dt İhsan Şengül

Okul                 : Dicle Üniversitesi

Diploma No  : Dicle-4/98

TDB Sicil No : 3710